Nie spełniają one dzisiaj funkcji już tylko i wyłącznie polegającej na wskazywaniu czasu, ale można za ich pomocą zrealizować wiele innych rzeczy.
Jednym z tematów dyskusji filozofów i naukowców był m.in.
spór o absolutny bądź względny charakter czasu. Jak pisał Heidegger w swoim Sein und Zeit, czas nie "jest" obecny ani w podmiocie, ani też w przedmiocie; nie jest wewnątrz bytu, ani na jego zewnątrz i "jest" on "wcześniej" od wszelkiej subiektywności oraz obiektywności, ponieważ stanowi warunek możliwości nawet dla owego "wcześniej".
Jak więc czas w ogóle "jest"?Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czas
Szczególna teoria względności Einsteina wprowadziła do fizyki nowe pojęcie czasu..Okazało się, że upływ czasu zależny jest od prędkości układu odniesienia, w którym się go mierzy.Jeżeli znajdujemy się na powierzchni Ziemi i mija nas przyjaciel w statku kosmicznym poruszającym się z prędkością zbliżoną do prędkości światła w próżni, wydaje nam się, że jego zegar chodzi wolniej od naszego (dylatacja czasu).
W życiu codziennym różnice te są niemierzalne, jednak w przypadku układów poruszających z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła w próżni różnica pomiaru jest już bardzo duża.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czas