Wiele z nich polega na wytyczaniu nowych działek budowlanych.
Dzieje się tak dlatego, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na budowę nowego domu właśnie na terenie miejscowości, które są bardziej przyjemne i mniej zatłoczone niż duże miasta.
Jednak trzeba pamiętać, że wszystkie działki budowlane muszą posiadać odpowiednią wielkość, a wobec tego wykonywanie prac geodezyjnych podczas ich wytyczania jest nieodzowne.Tymczasem tego rodzaju usługi bardzo często są wykonywane na zlecenie osób prywatnych, dlatego nie mogą być one bardzo drogie, ponieważ osoby prywatne nie mogłyby sobie pozwolić na ich zamówienie, a sami geodeci w takim wypadku nie mogliby zarabiać.
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa).W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi.
Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa. Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych. Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych.
Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana.
Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę. Przedmiotem geodezji są także badania odkształceń budowli, regulacje stanu prawnego nieruchomości oraz urządzeń rolnych.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja.