Wyróżniamy cement pierwotny (inaczej cement włóknisty), nie zawierający komórek, pokrywający ząb pierwotnie, oraz cement wtórny (komórkowy), zawierający cementocyty i cementoblasty, pokrywający korzeń w późniejszym czasie oraz głównie w okolicy otworu wierzchołkowego. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Nazywa się je tak, dlatego że pojawiają się dopiero po osiągnięciu dojrzałości u człowieka.
Czas ich rośnięcia jest różny, mogą się pojawić przed dwudziestką, jak i po.
Ich rośnięcie jest związane z bólem. Część ludzi decyduje się na usunięcie ósemek, albo z konieczności, albo uważając je za zęby zbędne.Z tego względu, że są z tyłu szczęki ciężko jest o nie właściwie dbać.
Czasem nawet stomatolodzy sami rekomendują pacjentowi usunięcie ósemek, dlatego że mogłyby zniweczyć efekt leczenia ortodontycznego, kiedy mają mało miejsca na rośnięcie w szczęce.Usuwanie ósemek nie jest jednak koniecznie, jeśli w niczym nie przeszkadzają nie trzeba się ich pozbywać.
Zębina wytworzona jest przez odontoblasty, które należą do miazgi zęba i tworzą na jej obwodzie zbitą jednokomórkową warstwę.W zębinie znajdują się kanaliki zębinowe. Przebiegają w nich wypustki odontoblastów ? włókna Tomesa. Cement pokrywa korzeń, podobnie jak szkliwo pokrywa koronę zęba.
Jest wytwarzany przez cementoblasty.
Cement wraz z ozębną i włóknami kolagenowymi elastycznie umocowuje ząb w zębodole. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka.