Fotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło.
Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura.
Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p.Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Najważniejsze jest to, że instalacja kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych na naszym dachu czy w pobliżu naszego domu sprawia, że produkujemy energię elektryczną w zgodzie z naturą.
Jest to coraz bardziej istotne w obliczu kończących się zapasów związanych z produkcją takiej energii tradycyjnymi metodami. Co więcej, takie rozwiązanie jest również o wiele tańsze niż zakup energii elektrycznej z innych źródeł. Co prawda, koszt takich instalacji jest dość znaczny, jednak zwraca się on już po kilku latach, więc jest to opłacalne przedsięwzięcie.
Kolektor próżniowo-rurowy składa się z: rur próżniowych, w których element zbierający ciepło, tzw..absorber, znajduje się w próżni, co znacznie poprawia działanie kolektora w obrębie szerokości geograficznych takich, na jakich znajduje się Polska.Absorpcja ciepła słonecznego nie jest wówczas uzależniona w tak znaczącym stopniu od temperatury zewnętrznej, dzięki czemu stosując panel tego typu można liczyć na zyski ciepła w instalacji nawet w mroźne zimowe słoneczne dni, niektóre z kolektorów posiadają zwierciadło, dodatkowo doświetlające absorber ze strony odsłonecznej.
Jest ono wykonane poza rurkami, bądź naniesione na rurkę próżniową w postaci lustra, w zależności od producenta. Kolektory próżniowo-rurowe mają nieco większą wydajność niż kolektory płaskie, ale technologia wykonania sprawia, że ich instalacja jest rozwiązaniem droższym.Kolektory tego typu są również mniej wytrzymałe np.
na grad, a także zimą, gdy spadnie na nie śnieg, nie ma możliwości zastosowania tak zwanego obiegu odwróconego w celu rozmrożenia kolektora i usunięcia z nich śniegu (takie rozwiązanie jest w kolektorach płaskich). Kolektory słoneczne płaskie i próżniowe są w stanie dostarczyć do ok.60% ciepła potrzebnego do ogrzewania wody użytkowej w ciągu roku.
Kolektory próżniowe wymagają jednak mniejszej powierzchni zabudowy, ten sam efekt wydajności cieplnej jak dla kolektorów płaskich o powierzchni, przykładowo 5 m2 uzyska się z kolektora próżniowego o powierzchni 3 m2potrzebny przypis.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny